Proč jsem pořád unavený(ná)

 
Proč jsem pořád unavený(ná)

Všichni se zdají být unavení. Každý, s kým mluvíme, dokonce všichni na sociálních sítích mluví o tom, že jsou unavení.

Říkáte si, že je samozřejmé, že jste unavení. Prožíváme historický okamžik, v moderní době bezprecedentní pandemii, navíc v neklidné politické situaci po celém světě. A to tak nějak dávalo smysl během úplného uzavření. Ale teď, neměli bychom spolu s omezeními rušit i my?

Ti z nás, kteří už necestují do školy, či zaměstnání, využívají tyto hodiny navíc ke spánku, odpočinku nebo cvičení - to vše by mělo pomoci. Můžeme se více vídat s rodinou a přáteli , což by nás mělo povzbudit.

Všichni jsme prostě vyčerpaní. Jediná věc, která snad dává smysl, je neustálé rozčilování a deprese ve zpravodajském cyklu. 'Jsem unavený' se stalo hodně používanou frází na sociálních sítích.

Ale bolest nohou, pocit olova v kostech - kde se bere fyzický projev únavy? A proč nás to všechny zasáhlo právě teď?

V současné době se skutečně zdá, že zažíváme nárůst individuální i kolektivní únavy. Je to pochopitelné vzhledem k pozadí změn a zmatku, ve kterém se během pandemie nacházíme. Nejistota může vést ke zvýšené úzkosti a neschopnosti odpočívat a udělat si na sebe čas. Může se to zdát kontraintuitivní, ale s uvolněním omezení se od nás ve skutečnosti vyžaduje, abychom se krizí více zabývali - jaká budou naše osobní rozhodnutí? Jak se mohou lišit od rozhodnutí našeho zaměstnavatele nebo přátel a rodiny a jak se v nich budeme orientovat v případném napětí?

Je naprosto normální reakcí na tyto výzvy cítit se přetížený a chtít se ještě více stáhnout, ale to nás může zavést do sestupné spirály, čím méně toho děláme, tím méně toho chceme dělat a tím více se začínáme cítit unavení. První obětí únavy bývá často zábavná stránka života, soustředíme se na to, abychom vyřešili své každodenní úkoly, a i to nám připadá dost (nebo moc). Na "věci navíc" už nezbývá mnoho energie.

Místo toho, abychom se s únavou smířili, měli bychom si ji přiznat a snažit se s ní bojovat, a to v zájmu vlastního duševního zdraví. Je důležité si uvědomit, že i nepodstatné věci v životě mohou být těmi, které nás duševně a fyzicky nabíjejí. Nabízejí nám smysl a pocit sounáležitosti a identity. Upřednostňování péče o sebe a rozšiřování okruhu věcí, kterým se věnujeme nad rámec seznamu úkolů, může začít zvyšovat naši energetickou hladinu. Tanec v kuchyni, pobyt v přírodě, vstup do online sboru, malování, psaní povídek nebo básní, cokoli, co vás naplňuje kreativitou a zábavou. Zkuste tyto aspekty zavést nebo vrátit do svého života. Někomu zvýší energii spojení s ostatními, jiný si najde prostor pro samotu. Znovu objevte, co je pro vás to pravé.

Existuje také fyzický důvod, proč se můžete cítit na dně. Zvažte také, zda na vaše tělo nemají vliv jiné nedávné změny. Hladina vitamínů se mohla během výluky výrazně změnit, zejména vitamínu D u těch, kteří neopouštějí domov, by nedostatek v této oblasti měl významný dopad na hladinu energie.

Zvýšili jste množství kofeinu nebo alkoholu? Obojí ovlivňuje kvalitu spánku a přispívá k únavě. Také zajištění dostatečného množství vody sníží únavu. Malé změny přinesou velký rozdíl.

 

Tagy :