Jak cvičit během zimních měsíců

 
Jak cvičit během zimních měsíců

Nebudeme se ohánět klišé "nový rok, nový člověk", ale nemůžeme si pomoci, ale musíme uznat, že leden je často obdobím, kdy se mnozí z nás chtějí dostat do lepší kondice po svátečním období stráveném na pohovce.

Jde o to, že počasí je depresivní, motivace nulová a denní světlo je asi dvě hodiny - a ženy bohužel musí myslet na svou bezpečnost, pokud jde o běhání ve tmě. Zeptali jsme se proto profesionální sportovkyně, profesionální golfistky Annabel Dimmockové, která cvičí pětkrát týdně bez ohledu na počasí, na tipy, jak zvládá pokračovat ve cvičení i v zimních měsících.

Existuje "nejlepší čas" na cvičení?

Můžete trénovat kdykoli během dne a získáte úplně stejné výhody, ale trénink po velkých jídlech není dobrý. Vždy počkejte dvě hodiny, pokud jste měli vydatnou večeři. Každý je jiný, ale já musím cvičit předtím, než se ráno najím. Během posilování si dávám kávu a proteinový koktejl. Pokud jdu běhat, vypiju polovinu koktejlu předtím a polovinu potom. Ale pozor, někteří lidé zjišťují, že jsou příliš unavení, pokud se před tréninkem nenají. Není nutně lepší cvičit venku. Pokud máte dostatečně velký prostor, uvnitř je to v pořádku. Mně se však líbí možnost vyrazit na čerstvý vzduch.

Jak si zachováváte bezpečnost při cvičení venku, když je tma?

Vždy se držte cest, které jsou dobře osvětlené. Telefon mějte vždy u sebe připnutý na ruce - běhat s ním v kapse nelze. Nikdy neběhejte bez telefonu. Já bydlím sama, takže vždycky někomu řeknu, když jdu běhat - jsem v úzkém kontaktu se svou sestrou, takže vždycky bude vědět, kde jsem, když půjdu ven po setmění.

Jak si udržit pohyb i přes zimu?

Lidem, kteří se snaží cvičit, bych řekla, že si musí stanovit cíle. Já jsem si dala za cíl pracovat na své kardiovaskulární kondici. Začala jsem běhat a vždycky si předtím, než vyrazím ven, stanovím trasu a cílový čas. Někdy se mi to nepodaří, ale když se mi to podaří, je to pro mě úspěch. Když se mi to nepodaří, druhý den mě to zvedne z postele a zkusím to znovu. Pokud nemáte čas jít si zaběhat  na 40 minut, naplánujte si čas, který máte, a přemýšlejte, co z toho času můžete vytěžit co nejvíc. Pokud máte jen 15 minut, zkuste dělat sprinty nahoru a dolů po silnici. Je mnoho věcí, které můžete dělat, jen se snažte být kreativní a opravdu pomáhá cvičení měnit. Nedělejte každý den stejnou běžeckou trasu, omrzí vás to a pravděpodobně s tím přestanete.

Jaké jsou tipy pro udržení kondice v hrozném počasí pro ty, kteří chtějí vyrazit ven?

Cíle a motivace. Při cvičení je dobré pořídit si nějaký měřič tepové frekvence, kde se můžete ujistit, že na sebe dostatečně tlačíte. Někdy si při cvičení myslíte, že jste zpocení a zadýchaní, ale ve skutečnosti tomu tak není, takžeby vás to mělo povzbuzovat k tomu, abyste ještě trochu přitlačili. Motivuje to k tréninku. 

Jak vám při cvičení pomáhá technika?

Chytré hodinky jsou na cvičení skvělé. Pro mě je klíčové sledování tepové frekvence, protože když hrajete golf, nedělá vás to kardiovaskulárně fit pro golf. Je to jeden z mála sportů, u kterého si kondici nezlepšíte. Když cvičím v posilovně, mým nedostatkem je, že si mezi opakováními a sériemi dávám příliš mnoho času, což znamená, že v kardiu nepracuji tak tvrdě. Ale hodinky ke mně doslova promlouvají a každých 10 minut mi řeknou, jakou mám tepovou frekvenci, a sledují, jak moc jsem se do tréninku pustila, takže si můžu projít svůj plán a zjistit, kde bych měla být v každém bodě.

 

Tagy :