Soví bytosti ve Waldenburgu i na hradě Sovinec

 
Soví bytosti ve Waldenburgu i na hradě Sovinec

Kříženci ptáků a lidí, zvláštní humanoidní stvoření a návštěvy z jiných světů. Tvorové s rysy člověčími i ptačími jsou součástí mnoha kultur, mýtů a vzbuzují otázky. Jde o pouhé bajky vyděšených domorodců? Alegorické ztvárnění reality kreativními umělci? Nebo na Zemi probíhají tajné experimenty s cílem zkřížit mimozemskou rasu s lidskou?

Stopy sovích humanoidů, kam se podíváte

Ve starobylém městě Harappa v Pakistánu archeologové objevili desítky rudě zbarvených hliněných sošek, kterým schází uši, místo nich mají malé sluchové otvory. Obdobné sošky byly nalezeny i u dalších civilizací Blízkého východu. V asyrských chrámech se nacházela vyobrazení lidských postav s ptačí hlavou a křídly na zádech. Právě oni měli podle dobových záznamů předávat lidem své znalosti a dovednosti. 

Odlehlý kostel na britském poloostrově v Cornwallu je údajně domovem napůl mužského a napůl sovího stvoření, které od 20. let 20. století děsí místní i rekreanty. Zvíře lidské velikosti s velkými křídly, dlouhými drápy a zářícíma očima dostalo pojmenování Soví muž z Mawnan Smith, podle asi kilometr a půl vzdálené vesnice.

Obyvatelé některých horských oblastí Mexika se zase obávají více než dva metry vysokého monstra. Svědci se shodují, že nad krátkým zobákovitým nosem září obrovské, rudé, hypnotizující oči. Blanitá křídla natažená mezi tělem a horními končetinami dosahují rozměrů až tří metrů. 
A aby toho nebylo málo, objevují se zvěsti o únosech žen a jejich oplodnění tajemnými bytostmi, které mluví a jednají jako lidé, ale nedělá jim problém procházet zdmi a zamčenými dveřmi, světélkovat nebo se měnit v čirou energii, zároveň však mají potíže s udržením fyzické formy, a proto pomocí křížení s lidmi chtějí získat pevné lidské tělo.

Existuje však alespoň pro něco důkaz? Těžko zjistíme, co se honilo hlavou tvůrcům sošek, a ani děsivé ptačí bytosti nejsou zdokumentovány, ať už fotografií nebo nahrávkou. A co zmiňované křížení? Nenajdeme nějaké potomky žen a tajemných únosců? Kupodivu ano, tedy minimálně tomu někteří věří.

Našel se konečně lidsko-ptačí potomek?

V muzeu v německém Waldenburgu se nachází děsivý exponát s přezdívkou „ Chicken man of Taucha.“ V roce 1735 porodila Johana Schmidová dítě, které je v dobových záznamech popsáno takto: Dítě vypadá jako kříženec člověka a slepice. Místo úst má podivný zobák, obrovský mozek, kachní nohy, ručičky připomínající křídla, velké kulovité oči a zcela mu chybí uši. Na rukou i nohou má pouze čtyři prsty.“

Lipský ranhojič Gottlieb Friderici provedl podrobnou pitvu a nechal stvoření zdokumentovat malířem a zakonzervovat v lihu. Podle jeho zjištění obrovská hlava nebyla zvodnatělá a část vnitřních orgánů a stavba kostí byly odlišné od lidských.

Moderní výzkumy ukázaly, že dítě nemá čelní, spánkové a temenní kosti. Chybí mu také kostní úpony na horní čelisti a má extrémně úzkou dolní čelist. Tento popis nahrává tomu, že by dítě mohlo být výsledkem mezidruhového křížení, jenže má to jeden háček.
Bylo zjištěno, že příčinou těchto malformací je mutace chromozomu 17. Buňky oplodněných vajíček, kterým tento chromozom chybí, obvykle odumírají v rané fázi vývoje. Pouze v tomto ojedinělém případě se plod vyvíjel až do třetího trimestru těhotenství.

Česko nezůstává pozadu

Je tedy záhada ptačích bytostí vyřešena? To asi ne. Pokud vás však problematika zaujala, máme svého Sovího krále také v České republice. Ukrýval se v útrobách skal u hradu Sovinec, podobal se velkému výru, ven vycházel po soumraku a zamiloval se do místní dívky. Jejich dcera, Soví princezna, má spočívat ve stříbrné rakvi někde pod hradem, nebo přímo v nějaké hradní budově. Za pokus to stojí, nemyslíte?


VAŠÍČEK, Arnošt. Labyrint záhad: největší tajemství Čech, Moravy a Slezska. Praha: Česká televize, 2016. Edice České televize. ISBN 978-80-7404-199-0.

 

Tagy :