Zdravé střeva můžou změnit tvůj život

 
Zdravé střeva můžou změnit tvůj život

Výživová specialistka Rosemary Fergusonová říká Rosamundě Deanové, proč možná podceňujete tajnou zbraň svého těla.

Není nic lepšího než, donutit sám sebe zamyslet se nad svou imunitou a nad tím, co můžeme udělat pro to, abychom si zajistili zdraví do budoucna. Odborníci se shodují, že imunitní systém jako takový "posílit" nemůžete, ale rozhodně můžete podpořit imunitní reakci svého těla - dostatkem spánku, aktivitou, snížením stresu, kde to jde, a správným rozhodováním o tom, co jíte (více zeleniny, méně cukru: obecné zásady výživy zůstávají velmi jednoduché). Existuje však nějaký prvek zdraví, který možná přehlížíme?

Zdraví střev je výchozím bodem při řešení problémů v těle, protože imunitní systém našeho těla se nachází v nich. Je to tedy jeden z nejdůležitějších prvků, jak udržet tělo v dobré kondici. Říká se, že jsme to, co jíme, ale ve skutečnosti jsme to, co trávíme a vstřebáváme. Správné trávení mění snědenou potravu v palivo pro buňky vašeho těla. Mnoho lidí má špatné trávení, což způsobuje, že se cítí unavení, zamlžení, nafouknutí a plynatost. Mají nedostatek živin, zácpu, průjem, přibývají na váze, mají sníženou imunitu a hormonální nerovnováhu - a to je jen několik z těchto problémů. Pokud nefungují střeva, nefunguje nic.

Jak projevit svým střevům lásku? Je jasné, že je dobré začít tím, co jíte, většinu výživových doporučení už znáte: zelenina, zelenina, zelenina, plus "čerstvé celozrnné potraviny v jejich nejčistší podobě". Vyhýbání se zpracovaným a sladkým potravinám je velkým krokem správným směrem, ale zdravá střeva potřebují také dobrou rovnováhu bakterií. Ve střevech se nacházejí biliony bakterií, které zpracovávají potravu, produkují živiny a bojují proti nemocem.

Celozrnné obiloviny, fazole a zelenina jsou skvělým zdrojem vlákniny, která udržuje vaše střeva v dobrém stavu, a fermentované potraviny jsou skvělé pro doplnění dobrých bakterií ve střevech - vyzkoušejte živý jogurt, kvásek a kefír nebo miso.

I když je výživa jednoznačně zásadní, nepodceňujte význam snižování stresu a udržování těla v pohybu. A prospěje to nejen vaší imunitě. Střeva mají co do činění se vším. 95 % serotoninu se tvoří ve střevech. Proto se střevům říká "druhý mozek". Serotonin je nejznámější jako hormon štěstí, ale je to také chemický přenašeč, který úzce spolupracuje s melatoninem, takže může ovlivňovat váš spánek, který je z hlediska vaší nálady klíčový.

 

Tagy :