10 nejpodivnějších lékařských případů

 
10 nejpodivnějších lékařských případů

Zaujala nás řada zajímavých lékařských případů. V loňském roce nás zaujala řada zajímavých lékařských případů - od muže se zelenou močí po teenagera se šicím špendlíkem v srdci.

Tyto "kazuistiky", které popisují stavy jednotlivých pacientů, obvykle nemají tak široké důsledky, jaké se objevují v přísných vědeckých studiích s tisíci účastníky. Někdy však mohou lékařům pomoci lépe porozumět vzácným onemocněním nebo odhalit neobvyklé příznaky běžných stavů. Zde je 10 nejpodivnějších kazuistik, o kterých v minulém roce informoval časopis Live Science.

Zelená moč

Když vaše moč zezelená, může to být děsivé. Jak ale zjistil muž z Chicaga, zelená moč může být vzácným vedlejším účinkem některých léků.

Dvaašedesátiletý muž byl hospitalizován poté, co u něj byla zjištěna vysoká hladina oxidu uhličitého v krvi, což může být život ohrožující stav. Byl muž napojen na ventilátor a bylo mu podáno celkové anestetikum propofol. O pět dní později se mužova moč, která byla sbírána do katetrového sáčku, zbarvila do zelena.

Ačkoli zelená moč může být způsobena řadou faktorů, v tomto případě byl viníkem propofol. Tento lék se běžně používá k celkové anestezii, ale ve vzácných případech může způsobit, že moč člověka zezelená. Naštěstí je toto zabarvení neškodné a po vysazení léku zmizí. Moč muže se skutečně vrátila do normální barvy, jakmile byl propofol vysazen.

Alergie na chlad

U lidí se může vyvinout alergie prakticky na cokoli, včetně studeného vzduchu. To byl případ muže z Colorada, jehož alergická reakce na chlad byla tak silná, že málem zemřel.

Muž zkolaboval poté, co vyšel z horké sprchy do studené koupelny. Muž se snažil dýchat a jeho kůži pokrývala kopřivka. Došlo u něj k život ohrožující celotělové alergické reakci známé jako anafylaxe.
Lékaři u něj diagnostikovali chladovou kopřivku, což je alergická reakce kůže po vystavení nízkým teplotám, včetně studeného vzduchu nebo studené vody. Nejčastějším příznakem je červená svědivá vyrážka (kopřivka) po vystavení chladu, ale v závažnějších případech se u lidí může rozvinout anafylaxe, která může způsobit prudký pokles krevního tlaku a zúžení dýchacích cest, což ztěžuje dýchání. 

Muž byl léčen antihistaminiky a steroidy a jeho stav se zlepšil. Byl mu předepsán adrenalinový autoinjektor, kterým lze v naléhavých situacích anafylaxi léčit.

Smrtící lékořice

Cukrovinkami je možné se předávkovat, alespoň pokud jíte černou lékořici. Je to proto, že obsahuje sloučeninu, o které je známo, že je ve velkých dávkách toxická. V extrémním případě se to stalo muži v Massachusetts, který zemřel poté, co snědl příliš velké množství černé lékořice.

54 letý muž ztratil náhle vědomí poté, co se u něj objevily život ohrožující problémy se srdečním rytmem. Jeho rodina uvedla, že muž se špatně stravoval a v posledních týdnech konzumoval každý den jedno až dvě velká balení černé lékořice. Přestože byl muž několikrát ošetřen na jednotce intenzivní péče, zemřel 32 hodin po příjezdu do nemocnice.

Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) černá lékořice často obsahuje sloučeninu zvanou glycyrrhizin, která se získává z kořene lékořice. Konzumace příliš velkého množství kořene lékořice nebo bonbonů s příchutí kořene lékořice může být nebezpečná, protože glycyrrhizin snižuje hladinu draslíku v těle. To může vést k vysokému krevnímu tlaku a abnormálnímu srdečnímu rytmu.

Úřad FDA uvádí, že konzumace pouhých 2 uncí černé lékořice denně po dobu dvou týdnů může způsobit problémy se srdečním rytmem, zejména u osob ve věku 40 let a starších.

Propíchnuté srdce

Bolesti na hrudi dospívajícího měly překvapivou příčinu - v srdci měl šicí špendlík. 

Sedmnáctiletý mladík šel na pohotovost poté, co pocítil ostrou bolest na hrudi, která vyzařovala do zad. CT vyšetření hrudníku ukázalo, že v jeho srdci uvízl "lineární kovový cizí" předmět. Ukázalo se, že tímto předmětem byl 3,5 cm dlouhý šicí špendlík, který lékaři odstranili při operaci otevřeného srdce.

Dospívající původně lékařům tvrdil, že žádné cizí předměty nepozřel ani nezažil fyzické poranění hrudníku. V pozdějším rozhovoru však prozradil, že si šije oblečení na míru a občas drží v ústech šicí špendlíky. Přesto uvedl, že si nebyl vědom toho, že by šicí špendlík spolkl.

Cizí tělesa v srdci jsou vzácná, zejména u dětí a dospívajících. Naštěstí se dospívající po operaci zotavil a pokud je autorům známo, neměl žádné komplikace.

Pivovar močového měchýře

Ženský močový měchýř se proměnil v jakýsi pivovar, když v něm začal kvasit cukr na alkohol.

Jednašedesátiletá žena potřebovala transplantaci jater, protože trpěla cirhózou neboli jizvením jater. Její lékaři však byli zmateni, když její moč byla opakovaně pozitivní na alkohol, přestože to popírala.

Po pečlivém pátrání lékaři zjistili, že mikroby v močovém měchýři ženy fermentují glukózu (cukr) na alkohol.

Stav ženy je podobný vzácné poruše zvané "autobarbarský syndrom" (ABS), při níž mikroby v trávicím traktu přeměňují sacharidy na alkohol. Lidé s ABS se mohou opít jen z konzumace sacharidů, uvedl dříve časopis Live Science. V případě této ženy však kvašení probíhalo v močovém měchýři, čímž se její stav od ABS liší. V jejím případě se alkohol nedostal z močového měchýře do krevního oběhu, takže žena nevypadala jako opilá.

Ženin stav byl tak vzácný, že ještě ani neměl název. Její lékaři navrhovali, aby se mu říkalo "syndrom močového autobazaru" nebo "syndrom kvašení močového měchýře".

Toulavá slezina

I když se vaše mysl může čas od času zatoulat, obvykle očekáváte, že vaše fyzické orgány zůstanou na stejném místě uvnitř těla. Ale ne vždy tomu tak je, jak zjistila žena z Michiganu, když její slezina během 48 hodin procestovala celý metr uvnitř těla.

Žena trpěla vzácným onemocněním známým jako "putující slezina", které se vyskytuje, když vazy, které udržují slezinu na jejím obvyklém místě, zeslábnou a umožní orgánu migrovat uvnitř těla.

Snímky břicha ženy pořízené s odstupem pouhých dvou dnů ukázaly, že její slezina putovala z levého horního kvadrantu břicha do pravého dolního kvadrantu. To je vzdálenost asi 0,3 m.

Žena měla onemocnění jater, které mělo za následek zvětšení sleziny, což následně způsobilo roztažení vazů obklopujících slezinu. Typickou léčbou putující sleziny je její odstranění. V tomto případě však žena doufala v transplantaci jater a podstoupení samostatné operace k odstranění sleziny by mohlo vést ke komplikacím, které by jí znemožnily získat nárok na nová játra. Lékaři se proto rozhodli počkat a plánovali odstranění sleziny současně s operací transplantace jater.

Přetrvávající koronavirus

Lidé nakažení koronavirem COVID-19 jsou obvykle nakažliví asi osm dní po nakažení. Žena ve státě Washington však vylučovala infekční částice viru rekordních 70 dní, což znamená, že byla nakažlivá po celou tuto dobu. Nikdy se u ní však neprojevily příznaky onemocnění. 

Jednasedmdesátiletá žena měla typ leukémie neboli rakoviny bílých krvinek, a proto byl její imunitní systém oslabený a méně schopný vyčistit její tělo od nového koronaviru, známého jako SARS-CoV-2.
Žena se nakazila koncem února během první hlášené epidemie COVID-19 v zemi, ke které došlo v rehabilitačním zařízení Life Care Center v Kirklandu ve státě Washington. V průběhu 15 týdnů byla žena více než desetkrát testována na přítomnost COVID-19. Virus byl v jejích horních cestách dýchacích zjištěn po dobu 105 dnů a infekční částice viru - což znamená, že byly schopny šířit onemocnění - byly zjištěny nejméně 70 dnů.

Nakonec se žena dokázala viru zbavit, i když lékaři nevědí, jak se to stalo. Zjištění naznačují, že pacienti se sníženou imunitou s COVID-19 mohou být nakažliví mnohem déle, než je obvyklé.

Tři ledviny

Muž z Brazílie překvapil své lékaře, když se při vyšetření ukázalo, že nemá dvě, ale tři ledviny, což je velmi vzácný stav.

38 letý muž vyhledal původně lékařskou péči kvůli silným bolestem zad. CT vyšetření ukázalo, že příčinou jeho bolesti zad byla hernie neboli "sklouznutí" ploténky, což je poměrně častý stav, při kterém se část ploténky připomínající polštářek mezi páteřními obratli posune z místa.

Jeho lékaři si však nemohli nevšimnout, že muž má neobvyklou anatomickou zvláštnost. Místo obvyklých dvou ledvin, které se vyskytují u typického člověka, měl muž tři: normálně vypadající ledvinu na levé straně a dvě srostlé ledviny umístěné v blízkosti pánve.

Mít tři ledviny je vzácné, v lékařské literatuře je popsáno méně než 100 případů. Předpokládá se, že tento stav vzniká během embryonálního vývoje, kdy se struktura, která obvykle tvoří jednu ledvinu, rozdělí na dvě. Muž nepotřeboval žádnou lékařskou péči kvůli ledvině navíc, ale dostal perorální léky proti bolesti zad.

Plíce ve vířivce

Takzvané plíce ve vířivce jsou vzácné onemocnění způsobené bakteriemi, kterým se daří v teplé vodě. Ne vždy však souvisí s horkými vanami, jak zjistil dospívající muž v Austrálii, který se nakazil z krytého bazénu.

U mladíka se objevily vážné dýchací potíže, kvůli kterým musel na pohotovost. Před hospitalizací se zotavoval z operace kotníku a většinu času trávil v domácím mediálním sále, který se nacházel vedle jejich krytého bazénu.

Byla mu diagnostikována plicní choroba z horké vany, která se může objevit, když lidé vdechují určité aerosolové bakterie, které patří do rodu Mycobacterium, včetně Mycobacterium avium.

Analýza vody z bazénu v domě zjistila, že byla kontaminována touto bakterií. Rodina uvedla, že nedávno změnila dezinfekční prostředek, který používala v bazénu, z chlóru na nechlórovou alternativu, a to umožnilo růst bakterií.

U několika dalších osob v tentýž rodině se objevily dýchací potíže, pravděpodobně rovněž způsobené stejnými bakteriemi. O dva roky později se rodina zotavila, ale jejich plíce stále vykazovaly známky mírného poškození způsobeného nemocí.

Vápenatý kámen

Žena, která šla na pohotovost kvůli bolestem břicha a zvracení, zjistila, že její příznaky jsou důsledkem komplikací po operaci, kterou podstoupila před šesti desetiletími.

Lékaři zjistili, že se v jejích střevech nachází 4 cm dlouhý kalcifikovaný kámen. Ukázalo se, že kámen se v ženě vyvíjel v průběhu téměř celého jejího života.
Když bylo ženě šest dní, podstoupila operaci ucpaného střeva. Operační metoda, kterou lékaři použili, však v jejím těle zanechala spící kousek střeva, v němž se časem nahromadily látky, které postupně vedly ke vzniku kamene.

Lékařům se podařilo kámen chirurgicky odstranit a žena se plně zotavila.

 

Tagy :