Jak vybrat matraci?

 
Jak vybrat matraci?

Nedílnou součástí každé postele je také matrace. Aby nám zajistila co nejlepší spánek, musí být kvalitní.

Na matraci totiž závisí náš spánek a jeho kvalita. V případě nevhodně zvolené matrace, nás ráno mohou bolet záda a budeme se cítit unaveně. Z tohoto důvodu není nutné na matraci finančně šetřit, protože jde o naše zdraví. Pojďme se podívat, jak správně matraci vybrat. 

Výběr správné matrace je velmi individuální. Kromě důležitých parametrů, kterými se budeme zabývat později, je potřeba zaměřit se i na certifikát kvality. Mezi nejoblíbenějšími certifikáty jsou Ergocheck, EUROLatex Eco Standard, Oeko-TEX standard a další. Podceňovat by se neměl ani věk uživatele. Mladší lidé preferují tvrdší matrace. Naopak starší populace uvítá spaní na měkčí matraci, a to především ze zdravotních důvodů. 

Důležité parametry při výběru matrace

Při výběru kvalitní matrace je důležité zaměřit se na její důležité parametry, mezi které patří:

•    materiál,
•    tvrdost,
•    rozměry,
•    a pořizovací náklady.

Materiál

Na současném trhu existuje několik druhů materiálů, které mají své výhody a nevýhody. Prvním velice oblíbeným materiálem je latex, který disponuje vysokou elasticitou a vysokým podílem přírodních materiálů. Mezi nevýhody patří to, že špatně snáší vlhkost. Nevýhodou může být i nižší odolnost vůči roztočům. Pěnové matrace se vyrábějí z různých typů pěn. Jedná se o PUR pěnu, BIO pěnu a HR studenou pěnu. Výhodou pěnových matrací je dlouhá životnost, přírodní materiály, široká nabídka tuhostí a vysoká prodyšnost. Některé pěnové matrace nejsou vhodné pro polohovací rošty. Dalším typem jsou pružinové matrace. Výhodou těchto typů je zejména dobré přizpůsobení tělu. Dále vysoká prodyšnost. Nevýhodou tohoto typu je nemožnost použití pro polohovací rošty. Vybrat si můžete mezi klasickými, taštičkovými nebo mikrotaštičkovými pružinami.

Tvrdost

Dalším důležitým parametrem při výběru matrace je tvrdost, která se dělí do čtyř kategorií. Jedná se o kategorie velmi měkkých, měkkých, tvrdých a velmi tvrdých matrací. Měkčí matrace se doporučují spíše pro ženy a osoby, které mají problémy s klouby. Naopak muži preferují tvrdší matrace. Ty jsou však vhodné i pro lidi s vyšší hmotností.  

Rozměry

Důležitým parametrem při výběru matrace jsou její rozměry. Délka matrace by měla být o minimálně 20 cm delší než je výška postavy. Šířka je velice individuální. Nejčastější rozměr matrace na jednolůžkovou postel je 90 x 200 cm. Co se týče výšky, měla by mít alespoň 15 cm. Tenčí matrace mají kratší životnost.  

Pořizovací náklady

Neméně podstatným parametrem jsou pořizovací náklady. Nejlevnější modely seženete do 2 000 Kč. Tyto matrace mají nižší nosnost a tloušťku pod 15 cm. Standard představují matrace v cenové kategorii od 2 000 Kč do 5 000 Kč. Tyto matrace už vám nabídnou vyšší nosnost a větší rozměry. Mezi těmito modely už najdete i hypoalergenní varianty. Nejdražší modely seženete okolo 10 000 Kč.

 

Tagy :